Advices

Začin dana -TIMIJAN

Large a3c9425c ead7 41de abe4 0d406be05f7d

TIMIJAN (lat. THYMUS VULGARIS) naziv je dobio od grče riječi „thymon“, što znači hrabrost, a mnoge tradicije ga povezuju upravo s tom vrlinom. Stari Grci uljem timijana masirali su tijelo nakon kupanjem, rimski vojnici dodavali su timijan u vodu u kojoj su se kupali kako bi ojačali, a škotski brđani pili su čaj od timijana za snagu i hrabrost te sprječavanje noćnih mora. Timijan je kroz povijest  bio izrazito cijenjen zbog mirisa ali i zbog moćnih antiseptičkih i konzervirajućih svojstva.

 

Stari Egipćani dodavali su timijan smolama za balzamiranje, a u staroj Grčkoj bila je pohvala kada se nekome reklo da miriše na timijan. Osim toga, stari Grci i stari Rimljani koristili su timijan kao začin ali i kao lijek, a u srednjem vijeku plemići su nosili grančice timijana u džepovima kako bi se zaštitili od bolesti i neugodnih mirisa.

Timijan je jedna je od začinskih biljki koju trebate koristiti u svojoj kuhinji ne samo zbog divnog okusa i intenzivnog mirisa nego i zbog njezinih zdravstvenih učinaka. Postoji više od 300 podvrsta timijana a jedna od nama najpoznatijih je majčina dušica. Dosta je teško okusom i mirisom razlikovati timijan i dušicu ali vizualna razlika je u tome što timijan raste uspravno a majčina dušica puže.

 

Timijan je grmolika biljka koja raste od 25cm do 50cm u vis, njezine  grane su čvrste a  listići su uski, debeli i žarke su zelene boje.  Timijan cvjeta od svibnja do rujna a cvjetovi timijana su dugi od 5-15mm,  bijele do blijedo-ljubičaste boje. Raste na suhim i osunčanim, sredozemnim područjima stoga je jedan od zastupljenijih začina mediteranske kuhinje. Okus timijana je lagano gorak te je upravo zbog toga idealan začin u pikantnijim jelima, a odlično se slaže sa svim vrstama povrća i mesa.

 

Posebice se preporuča kod pripreme masnijih komada mesa jer neutralizira masnoću. Timijan je pogodan i za jela koja se dugo pripremaju stoga je sadržan u brojnim receptima za pripremu janjetine, junetine i divljači. Zbog svoje arome odličan je sastojak raznih vrsta marinada, a  posebice za mariniranje mesa za roštilj.

Nasjeckani timijan odlično se slaže sa okusima maslinovog ulja, češnjaka, maslina i rajčice, stoga je poželjan sastojak pizza, spaghetta, lasagna i ostalih dobro nam poznatih i voljenih mediteranskih jela.

Može se koristiti svjež ali i osušen, bitno je naglasiti da osušeni timijan ne gubi svoju aromu prilikom sušenja stoga pruža svoje bogatstvo okusa kroz sva 4 godišnja doba.

 

Osim u kuhinji,  timijan je dobro imati i u kućnoj ljekarni jer njegova ljekovitost je dobro poznata još od davnina.

-Timijan je ljekovita biljka s jakim antiseptičkim, antifungalnim i antibakterijskim svojstvima.

-Zbog svog jakog antiseptičkog djelovanja na glasu je kao jedno od najvažnijih prirodnih sredstava za dezinfekciju (već nakon 40 sekundi zaustavlja razvoj mnogih štetnih mikroorganizama, a neke čak i uništava).

-Dobar je za dezinfekciju rana i opekotina.

-Jača krv, pospješuje stvaranje crvenih krvnih tjelešaca i pomaže kod anemije, pospješuje stvaranje bijelih krvnih tjelešaca i jača imunološki sustav, te poboljšava cirkulaciju krvi.

-Dezinficira sluznicu usta i ždrijela, pomaže kod upale desni i sluznice usta.

-Čaj od timijana odlično osnažuje pluća i pomaže kod kašlja, bronhitisa, otežanog disanja, astme i upale pluća.

-Dezinficira sluznicu želuca te pomaže protiv grčeva i bolova u želucu.

-Potiče apetit i poboljšava probavu.

-Masaža uljem od timijana pomaže protiv bolova u mišićima (kod primjene eteričnog ulja timijana potrebno ga je prethodno  razrijediti u nekom temeljnom ulju).
-Smiruje i pomaže kod nemira, nervoze i nesanice.

-Masaža uljem od timijana pomaže protiv glavobolje.

-Kupka od timijana i masaža uljem od timijana smanjuje bolove kod reume, artritisa i gihta.

Naša preporuka recepata s timijanom:

https://www.mesni.ca/2017/10/19/svinjski-kotleti-u-umaku-od-limuna-i-timijana/

https://www.mesni.ca/2017/09/20/rizoto-s-janjetinom-i-povrcem/

https://www.mesni.ca/2017/09/20/janjeci-but-u-marinadi-od-mirisnih-trava/

opis

Izvor: https://www.eatme.eu/products/lemon-thyme

opis

Izvor: http://bte.hr/

opis

http://www.jutarnji.hr/dobrahrana

Izvor: http://www.ljekovite-biljke.hr/ljekovite-biljke/timijan-ili-majcina-dusica/