Savjeti

Kako se prave dobri čvarci?

Large 0b6c474a 70de 4ee5 9be2 a55f16626a75

 

Nekada jelo siromaha, danas delicija – slavonski tartufi, poznatiji kao čvarci, spremaju se u Slavoniji i Baranji tradicionalno za vrijeme kolinja svake godine već desetljećima. Iako na prvi pogled jednostavna delicija, dobre čvarke nije lako postići, stoga svaki mesar-amater ima svoju tajnu koja čini baš njegove čvarke najboljima. U nastavku vam donosimo savjete s kojima ćete, ako se upustite u ovu avanturu, napraviti najbolje čvarke ikada! 🙂

 

1. Niti preveliki niti premali

Vrlo je važno pogoditi pravilnu veličinu čvaraka. Ako su komadići slanine preveliki, mast se neće dobro istopiti i u čvarcima će ostati prevelik dio neistopljene masti. Iz tog razloga, takvi čvarci budu u isto vrijeme i premasni i presirovi, a često se ne mogu niti pravilno isprešati zbog čega će biti previše gumeni.

S druge strane, ako slaninu narežete presitno pri topljenju mast počinje izgarati, što umanjuje njenu kvalitetu, mijenja boju i čvarci će biti pretvrdi.

 

2. Uniformiranost

Najveća greška koju možete napraviti pri pripremi čvaraka je nejednako rezanje. Ako slaninu narežete na komadiće nejednake veličine, pri topljenju će istovremeno jedan dio čvaraka pregarati, dok će drugi dio biti još uvijek djelomično sirov. Kako biste napravili najbolje moguće čvarke, preporučuje se da dužina slanine za topljenje bude 2,5 do 3 centimetra i da ih pripremite u obliku kockica. Kako biste ovo mogli pravilno odraditi, svakako si osigurajte i jako dobar nož te režite komadiće dok je slanina što hladnija.

 

3. Neprestano miješajte

Čvarci se pripremaju kuhanjem komadića slanine i masnog mesa u metalnom kotlu. Za vrijeme kuhanja, mast iz mesa se topi, zbog čega je nužno u prvih pola sata kuhanja neprestano miješati sadržaj lonca, ne bi li mast počela sagorijevati. Propustite li miješati mast, na kraju kuhanja završit ćete s pregorenim čvarcima i uništenim kotlom.

 

4. Dodajte mlijeko

Dok se čvarci tope, vrlo je dobro dodavati mlijeko. No, isto tako valja paziti koju  količina mlijeka dodajemo. Mlijeko se dodaje na početku topljenja slanine, a rezultira postizanjem lijepe zlatno-smeđe boje kod čvaraka. U pravilu, na deset kilograma narezanih komadića slanine, ide jedan decilitar mlijeka. Ako s mlijekom pretjerate, čvarci će biti tamniji, a ako ga stavite premalo, bit će presvijetli. Idealan trenutak za dodavanje mlijeka je kada se mast počne pojavljivati na površini, a slanina je i dalje bijela.

 

Pri završetku, kada su čvarci približno jednake veličine, zlatno-smeđe boje i dovoljno kuhani, potrebno ih je prešati kako bi bili hrskavi. Nakon prešanja, ako ste poslušali sve naše savjete, očekuju vas najbolji čvarci ikada. Slobodno uživajte u ovoj tradicionalnoj slavonskoj deliciji. U slast 🙂